PO STOPÁCH ALŽBĚTY BÁTHORYOVÉ

Zajímavosti

aneb další hezká vzpomínka na Čachtice – 21.8.2017.

Čachtický hrad je moje srdeční záležitost, tak jsem chtěla mít pár fotek, kde by nám to spolu slušelo :-)
Komu jinému svěřit tenhle úkol, než Ľuboši Balažovičovi, protože jeho vášní je fotit hrady. A bydlí jen kousíček od Čachtic.

Focení  u Čachtického hradu s Ľubošem Balažovičem

Rozhovor s pamětnicí Helenou Šimovou

O Alžbětu Báthoryovou se zajímám už mnoho let. Na historku o falešných filmařích, kteří se v roce 1961 objevili v Čachticích, jsem poprvé narazila na webových stránkách „Muzeum zločinu“ JuDr. Miloslava Jedličky, kde se psalo:
Skupina podvodníků se rozhodla příběh "krvežíznivé baronky" využít ve svůj prospěch. Pod záminkou natočení filmu, ve kterém budou do všech rolí obsazeni občané Čachtic, se nechali v městečku hostit a na otevřený účet v obchodě a restauraci odebírali alkohol a stravu ...

Falešní filmaři v Čachticích (1961)

Když jsem v září roku 2010 viděla ve Východočeském divadle Pardubice představení Čachtická paní, zaujala mě rekvizita železné panny. Tehdy jsem seděla v jedné ze zadních řad na balkoně a musím říci, že z té dálky vypadala „panenka“ úžasně.

Kterak Čachtice k železné panně přišly

Dne 12.12. 1408 založil uherský král Zikmund Lucemburský (nám známý jako Zikmund - Liška Ryšavá) spolu se svou manželkou uherský rytířský Dračí řád - "Ordo equestris draconis Hungariae".

ALT