PO STOPÁCH ALŽBĚTY BÁTHORYOVÉ

Když jsem v září roku 2010 viděla ve Východočeském divadle Pardubice představení Čachtická paní, zaujala mě rekvizita železné panny. Tehdy jsem seděla v jedné ze zadních řad na balkoně a musím říci, že z té dálky vypadala „panenka“ úžasně.

Kterak Čachtice k železné panně přišly


Doma jsem si pak prohlížela fotky z představení, a záměrně hledala ty, na kterých byla železná panna zblízka. Chtěla jsem si ji prohlédnout, zajímalo mě, jakým způsobem je udělaná… Úplně jednoduše. Jako základ posloužila aranžérská figurína z výlohy.

V roce 2013 už pardubické divadlo Čachtickou paní nehrálo. Protože moje spolužačka ze střední školy v divadle pracuje, zajímala jsem se, jaké že plány s železnou pannou mají. Nenápadně jsem naznačila, že kdyby se jí chtěli zbavit, ráda se ji ujmu :-)

Také jsem v duchu fantazírovala, že by bylo fajn, kdyby si rekvizitu vypůjčilo muzeum v Čachticích. Turisté by to jistě ocenili jako zajímavé zpestření tamní prohlídky, přestože nešlo o žádný umělecký výtvor historické hodnoty.

Bylo mi řečeno, že pannu si chtějí nechat, ale nebrání se tomu ji zapůjčit.

Na jaře v roce 2015 jsem se seznámila s tvůrcem www.nahrade.sk, dalšího „blázna“ do Báthoryčky, a při jednom z našich hovorů jsem se mu o rekvizitě železné panny zmínila.

Dostal skvělý nápad: Železná panna se umístí do čachtického podzemí, přístupného široké veřejnosti. Východočeské divadlo Pardubice (www.vcd.cz) souhlasilo a za bezplatné zapůjčení jim patří velké díky.

V polovině března 2016 došlo k převozu panny z Pardubic do Čachtic.

Dne 1.4. 2016 na slovenské TV Markíze proběhla zpráva, že v čachtickém podzemí objevili železnou pannu. Skvělé načasování, na apríla super vtípek! Pár lidí se nechalo nachytat :-)

Železnou alias bakelitovou alias polystyrénovou krásku uvidíte po celou letní sezónu V ČACHTICKÉM PODZEMÍ.

Jitka HrubáTV Markíza přichází s šokující zprávou z Čachtic – v podzemí našli železnou pannu

TV Markíza přichází s šokující zprávou z Čachtic – v podzemí našli železnou pannuTV Markíza přichází s šokující zprávou z Čachtic – v podzemí našli železnou pannu

TV Markíza přichází s šokující zprávou z Čachtic – v podzemí našli železnou pannuVýchodočeské divadlo Pardubice - „Čachtická paní“

Východočeské divadlo Pardubice - „Čachtická paní“Východočeské divadlo Pardubice - „Čachtická paní“

Východočeské divadlo Pardubice - „Čachtická paní“Východočeské divadlo Pardubice - „Čachtická paní“

Východočeské divadlo Pardubice - „Čachtická paní“Východočeské divadlo Pardubice - Čachtická paní (na Kunětické hoře)

Východočeské divadlo Pardubice - Čachtická paní (na Kunětické hoře)Převoz železné panny z Pardubic do Čachtic

Převoz železné panny z Pardubic do Čachtic
 
e-max.it: your social media marketing partner